2 Andrychowski Szczep Drużyn Wodnych

Opis szczepu

Zalążek 2 Andrychowskiego Szczepu Drużyn Wodnych powstał we wrześniu 2013 roku, kiedy to druhny założyły 4 Wodną Gromadę Zuchową „Odkrywcy Bergamutów”. Gromada działała bardzo prężnie, liczyła 50 zuchów, w tym także harcerzy z 4 klasy. Zrodziła się więc potrzeba utworzenia drużyny harcerskiej. I tak kilka miesięcy później, w marcu 2014 roku, powstała 3 Wodna Drużyna Harcerska „Pogoria”. Obie jednostki współpracowały ze sobą, tworząc Harcerskie Środowisko Wodne. Z biegiem lat członkowie Pogorii osiągnęli wiek harcerzy starszych. Naturalną drogą, we wrześniu 2018 roku, powstała Wodna Drużyna Starszoharcerska „Baksztag”.

Mając trzy jednostki o specjalności wodnej, w głowach i sercach wodniackiej kadry jeszcze mocniej dawały o sobie znać marzenia sprzed 5 lat o utworzeniu szczepu. Specjalizujemy się w zmienianiu marzeń na realne działania, dlatego na biwaku z okazji 5-lecia Harcerskiego Środowiska Wodnego w Andrychowie, 28 października 2018 roku, podczas uroczystego apelu, w obecności rodziców, Komendy Hufca i przyjaciół, oficjalnie połączyliśmy się w 2 Andrychowski Szczep Drużyn Wodnych.

Szczep rósł w siłę.  Końcem 2018 roku do naszego szczepu dołączyła 6 Wodna Gromada Zuchowa „Strażnicy Marzeń”. We wrześniu 2020 roku zrobiła się potrzeba stworzenia kolejnej drużyny, tym razem Wodnej Drużyny Wędrowniczej „Horyzont”. Ciekawostką jest, że harcerze i harcerki z „Horyzontu” byli na pierwszej zbiórce „Odkrywców Bergamutów”! Chcąc stworzyć kolejny ciąg wychowawczy dla zuchów ze „Strażników Marzeń”, we wrześniu 2021 roku powstała 6 Wodna Drużyna Harcerska „Wanta”.

Obecnie w Szczepie działa 6 jednostek:

– 4 Wodna Gromada Zuchowa „Odkrywcy Bergamutów” – drużynowa: dh. Oliwia Belak;

– 6 Wodna Gromada Zuchowa „Strażnicy marzeń” – drużynowa: pwd. Konstancja Książek;

– 3 Wodna Drużyna Harcerska „Pogoria” – drużynowa: pwd. Emilia Trojak;

– 8 Wodna Drużyna Harcerska „Wanta” – drużynowa: pwd. Maria Tomiczek;

– 5 Wodna Drużyna Starszoharcerska „Baksztag” – drużynowy: pwd. Jakub Belak;

– 7 Wodna Drużyna Wędrownicza „Horyzont” – drużynowa: pwd. Agnieszka Tupaj.

FanPage Szczepu na Facebook’u: kliknij tutaj

hm. Maja Pawińska HR