Sobota 22. lutego jest bardzo ważnym dniem dla skautów z całego świata. Tego dnia swoje urodziny obchodzi Robert Baden-Powell – założyciel skautingu. Dzień Myśli Braterskiej, bo tak nazywa się to święto, obchodzony jest na całym świecie przez członków wszystkich organizacji skautowych. Harcerze w tym dniu szczególnie jednoczą się ze sobą, przypominają sobie, jak wielu ich jest w różnych zakątkach Ziemi, wysyłają sobie kartki z pozdrowieniami, wymieniają się doświadczeniami, naszywkami; spotykają się by wspólnie celebrować ten ważny dla nich moment.

Również członkowie Hufca ZHP Andrychów spędzili wspólnie to sobotnie popołudnie. Prawie 200 zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników brało udział w przygotowanych specjalnie na ten dzień zajęciach pod hasłem „Bo łączy nas braterstwo”. Głównym założeniem nie była rywalizacja, lecz współpraca. Zadaniem uczestników było zdobycie kluczy do drzwi, którym odpowiadały cechy dobrego harcerza, tj. braterstwo, przyjaźń, bezinteresowność, tolerancja itp. Aby zdobyć klucze do poszczególnych drzwi, skauci musieli wykazać się posiadaniem danej cechy, wykonując różne zadania. Ponadto dokonano rozstrzygnięcia konkursu indywidualnego na najładniejszą kartkę z okazji DMB oraz konkursu drużynowego na plakat o tematyce „Nasz hufiec za dziesięć lat”.

W tym dniu jeden z punktów Prawa Harcerskiego, „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza”, wybrzmiewa szczególnie oraz nabiera głębszego znaczenia. Mamy nadzieję, że zasiane idee braterstwa i przyjaźni wydadzą obfity plon w życiu naszych harcerzy.

Czuwaj,

Bartłomiej Leśniak