Superbohaterowie od podszewki

W ubiegły weekend, 10-12 listopada, do andrychowskiego Liceum Ogólnokształcącego zjechało ponad 200 zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Andrychów, by podczas zlotu wspólnie świętować wolność naszego narodu. Wydarzenie odbyło się pod tajemniczym hasłem przewodnim „Superbohaterowie”. Nie były to jednak postacie jakie znamy z komiksów czy filmów dla dzieci. Mowa tutaj o osobach, które odegrały dużą rolę dla naszego regionu, walcząc o niepodległość; m.in. Wanda Malicka, Wiktoria Dalewska, czy Stefan Stanisław Feliks Bobrowski. 

Całość zlotu rozpoczął uroczysty kominek – świeczkowisko, podczas którego skauci uczestniczyli w podniosłym rozpaleniu świec ułożonych w kształt Polski oraz patriotycznym teleturnieju „Kocham Cię, Polsko!”. Wykonując różne zadania poznawali polszczyznę, uczyli się historii, a przede wszystkim świetnie się bawili.

Podczas trzech dni aktywności uczestnicy byli podzieleni na cztery grupy metodyczne: od najmłodszych zuchów, poprzez harcerzy, harcerzy starszych aż po wędrowników. Dla każdej z nich został opracowany autorski program zajęć, dostosowany do wieku i możliwości skautów. Zuchy wraz z Jedenastkiem poznawały historię i uczestniczyły w szkoleniu legionistów. Wraz z Józefem Piłsudskim uczyły się jeździć konno na Kasztance, tworzyły rzeźby ze słomy, a także brały udział w Ułańskim przeglądzie higienicznym – warsztatach dbania o zęby. Harcerze oraz harcerze starsi uczestniczyli w InO, czyli tzw. Imprezie na Orientację, grze „Odzyskaj ją!” wykorzystującej techniki XXI w. oraz grze nocnej, podczas której musieli wykazać się sprytem i odwagą, by przenieść tajne wiadomości. W sobotnie popołudnie wędrownicy udali się na służbę na lokalnym Cmentarzu Komunalnym, odnajdując i porządkując groby Superbohaterów. Brali także udział w licznych grach.

Kulminacyjnym punktem imprezy były sobotnie uroczystości: składanie kwiatów pod tablicą upamiętniającą odzyskanie przez Polskę niepodległości poprzedzone uroczystą Mszą Świętą. Podczas obchodów harcerze z naszego Hufca dumnie trzymali sztandar, a także pełnili wartę honorową. W sobotnie popołudnie mieszkańcy Gminy wraz z harcerzami zebrali się na Placu Mickiewicza, aby wziąć udział w Ognisku Patriotycznym i przy akompaniamencie gitary, trzasku płomieni wsłuchać się w wiersze i podziękować za wolną, niepodległą ojczyznę. Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Andrychowie oraz 48 DW „Północ” za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia, a mieszkańcom Andrychowa za kolejne, wspólne uczczenie ważnej dla Polski rocznicy i śpiewanie pieśni patriotycznych.

Krzewienie patriotyzmu i świadomości narodowej wśród młodego pokolenia jest jednym z głównych celów działalności harcerskiej. Mamy nadzieję, że takie wychowanie sprawi, że z andrychowskich zuchów i harcerzy wyrosną odpowiedzialni obywatele, biorący czynny udział w życiu publicznym regionu i kraju.

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, mgr. Pawłowi Mrzygłodowi, za udostępnienie miejsca oraz Stanicy Hucuł za umożliwienie przejażdżek konnych.

odkr. Bartłomiej Leśniak