Namiastka Betlejem – BŚP w naszej Gminie

Betlejemskie Światło Pokoju to symboliczny ogień zapalany w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem, który następnie przekazywany jest do wielu krajów Europy przez Scoutów i harcerzy. Polska przyjmuje je już po raz dwudziesty siódmy. Jego archetypy to miłość, ciepło, pokój i nadzieja. Zanim jednak będziemy mogli mieć BŚP w swoich domach, musi ono przebyć długą drogę. Z Betlejem, z miejsca przyjścia na świat Jezusa, transportowane jest do Wiednia, skąd rozprowadzane jest do sąsiednich państw. Do Polski trafia za pośrednictwem naszych południowych sąsiadów – Słowaków. Tegoroczna sztafeta nosi tytuł: „W Tobie jest światło”. Oznacza to, że światło możemy przekazywać także metaforycznie m.in. poprzez codzienną służbę, czy pogodę ducha. Betlejemskie Światło Pokoju przyjmują także ważne osobistości tj. Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu, czy Prymas Polski.

W ubiegłą niedzielę, na Rynku Głównym w Krakowie, światło zostało przekazane przedstawicielom hufców z całej ZHP Chorągwi Krakowskiej. Reprezentację naszego Hufca stanowiła 1 DH „TyBryk” oraz 28 DH „Południe”, którzy jako kurierzy światła bezpiecznie dostarczyli je na miejsce.

Coroczną tradycją andrychowskich harcerzy jest rozprowadzanie Betlejemskiego Światła Pokoju po okolicznych parafiach i instytucjach. W tym roku odbędzie się to według następującego harmonogramu:
– Parafia pw. św. App. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku – ¾ DSH „Będziesz?”; 22 grudnia, godz. 17:00
– Parafia pw. św. Urbana w Roczynach – PGZ „Strażnicy Marzeń”, 22 grudnia, godz. 17:00;
– Parafia Miłosierdzia Bożego w Sułkowicach-Łęgu – PDH „Co jest?” oraz 14 GZ „Uciekające Kurczaki”; 23 grudnia, godz. 17:00
– Parafia pw. Wszystkich Świętych w Wieprzu – 28 DH „Południe” oraz 18 GZ „Wschodząca Gwiazda”; 22 grudnia, godz. 17:00
– Parafia pw. Świętego Jakuba w Rzykach – 48 DW „Północ”: 23 grudnia, godz. 17:00
– Parafia pw. św. Macieja w Andrychowie – 3 WDH „Pogoria” i 4 WGZ „Odkrywcy Bergamutów”; 24 grudnia, godz. 7:00
– Parafia pw. św. Stanisława BM w Andrychowie – 1 DH „TyBryk” oraz 1 GZ „Brykające Tygryski”; 22 grudnia, godz. 18:00