Inauguracja taka, że HEJ!

Prawie 1500 zuchów, harcerzy i instruktorów w miniony weekend, 22-24 września 2017 r., zjechało na Podhale, by wziąć udział w Inauguracji Roku Harcerskiego Chorągwi Krakowskiej Związku Harcerstwa Polskiego. Wśród rzeszy małopolskich skautów nie zabrało także 80 reprezentantów z Andrychowa. Tegoroczna Inauguracja odbywała się pod hasłem „INO ROZ”, ponieważ taka przygoda zdarza się tylko raz!

Najmłodsza grupa wiekowa swoją podhalańską przygodę przeżyła w Bukowinie Tatrzańskiej. Zuchy wzięły udział w występie zespołu regionalnego „Mali Wierchowianie”, warsztatach z malowania na szkole, zajęciach z ciekłym azotem, czy pokazie mody regionalnej. Warto dodać, że 4 Wodna Gromada Zuchowa „Odkrywcy Bergamutów” zdobyła I miejsce podczas sobotniej gry, a I nagrodę za najładniejszy proporzec przyznano 1 Gromadzie Zuchowej „Brykające Tygryski”!

Drugą grupę wiekową, harcerzy, przywitała zimowa stolica Polski – Zakopane. W piątek skauci uczestniczyli w Jarmarku Regionów – podczas którego prezentowali swoje wyroby i zdobywali góralskie dutki oraz w pokazie akrobatycznym. Sobota przebiegła pod znakiem gry miejskiej, zwiedzania zakopiańskich muzeów i Festiwalu Piosenki Harcerskiej. Niebywałą atrakcją był przejazd tradycyjnymi bryczkami!

Najstarsi, czyli harcerze starsi i wędrownicy, przybyli do Nowego Targu. W piątkowy wieczór uczestnicy pobili rekord Polski w grupowym śpiewaniu karaoke! Oprócz tego poznali nowatorską historię podczas gry terenowej i wzięli udział w koncercie zespołu TEH. Ciekawostką jest, że aula, na której odbyło się muzyczne przedstawienie, znajduje się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu – najwyżej położonej uczelni w Polsce. Także w tym pionie nie zabrakło andrychowskich zwycięstw – 444 Drużyna Wędrownicza „Kim jestem?” zdobyła I miejsce podczas sobotniej gry!

W niedzielny poranek małopolscy harcerze wzięli udział w Mszy Świętej w Kościele pw. Świętej Rodziny w Zakopanem. Zwieńczeniem Inauguracji był apel na Placu Niepodległości. W uroczystości wziął udział m.in. wiceburmistrz Miasta, Wiktor Łukaszczyk. Podczas apelu harcerze wręczyli okolicznościowe medale rodzinom Kurierów Tatrzańskich.

Inauguracja w Zakopanem była powrotem do korzeni; to właśnie na podhalańskich ziemiach, sto lat temu, Olga i Andrzej Małkowscy, pionierzy polskiego harcerstwa, zakładali pierwsze drużyny harcerskie. Była także lekcją historii i przygotowaniem do Zlotu Stulecia Związku Harcerstwa Polskiego, który odbędzie się już w sierpniu 2018 r. na Wyspie Sobieszewskiej.