#harcerskielato andrychowskich skautów

Lato andrychowskich harcerzy

Jasne promienie słońca przebijające się przez korony drzew. Przyjaciele, na których zawsze można polegać. Wyzwania, którym trzeba podołać. Szum morza kołyszący do snu. I trzaskający ogień, który tłumaczy całą istotę bycia. To nie fikcyjna opowieść. Taka możliwość przeżycia prawdziwej przygody spotkała 180 uczestników tegorocznego I i II turnusu obozu Hufca ZHP Andrychów w Mrzeżynie – Rogowie.

Podczas Harcerskiej Akcji Letniej odbyły się dwa obozy; pierwszy w dniach 1-14 lipca pod nazwą „Archea Ellada”, natomiast drugi, 13-28 lipca, z hasłem przewodnim „Bądź gotów zdobyć Olimp”. Fabuła obozów osadzona była w starożytnej Grecji. Podczas atrakcyjnych zajęć uczestnicy uczyli się nowych umiejętności, zgłębiali dorobek starożytnych Greków; poznali kulturę, odkrycia, a także mitologię grecką. Zuchy i harcerze wzięli udział m.in. w Igrzyskach Olimpijskich na cześć boga Zeusa. Rozmawiali z filozofami na trudne tematy. Razem z Apollem wzięli pod lupę sztukę grecką, lepili naczynia z gliny. Odbyły się także przedstawienia w ramach Teatru Greckiego dla boga Dionizosa. Uczestnicy wzięli udział w wycieczkach, m.in. do Centrum Słowian i Wikingów na Wyspie Wolin. Podczas obozu nie zabrakło braterstwa, przyjaźni, służby, patriotyzmu i innych wartości, w duchu których od ponad stu lat Związek Harcerstwa Polskiego wychowuje tysiące młodych ludzi stwarzając im niepowtarzalne warunki do wszechstronnego rozwoju i kształtowania charakteru. Dziękujemy Gminie Andrychów za wsparcie wypoczynku wakacyjnego zuchów i harcerzy i przekazanie środków finansowych na realizację zadania „Wakacje z ZHP 2017”.

Harcerskie lato andrychowskich harcerzy to nie tylko obozy w Mrzeżynie! 12 Drużyna Harcerska „Ignis” oraz patrol „Poza trasą” w tym roku wzięli udział w Rajdzie Odkrywców zorganizowanym przez Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego. W dniach 3-7 lipca harcerze przemierzali malownicze szlaki Kotliny Kłodzkiej oraz Gór Stołowych, by rozwiązać tajemniczą zagadkę i odnaleźć zagubione druki, m.in. książkę księżnej Daisy z podpisem Churchilla. Choć wędrówka nie należała do najłatwiejszych, przyczyniła się do zawiązania nowych przyjaźni i wspaniałych wspomnień.

Najstarsza grupa wiekowa, wędrownicy z 48 Drużyny Wędrowniczej „Północ” oraz patrol „Idę na pole”, już po raz kolejny wzięli udział w Watrze Wędrowniczej organizowanej przez Zespół Wędrowniczy Wydziału Wsparcia Metodycznego Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego. Tegoroczne największe w ZHP wędrownicze święto odbyło się w dniach 19-27 sierpnia pod hasłem „Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie”. Andrychowscy skauci przez pierwsze dni wędrowali wybraną przez siebie trasą po Podlasiu. Następnie spotkali się w Olchowcu, w Bieszczadach, by z ponad 900 uczestnikami z całej Polski przy jednym ogniu uczyć się od siebie nawzajem, doskonalić, realizować wyzwania i pełnić służbę. Warto dodać, że 48 DW „Północ” organizowała jedną z tras tegorocznej Watry Wędrowniczej dla 68 wędrowników z całej Polski, a jedna z instruktorek naszego Hufca była zastępcą komendanta całego wydarzenia!

Nasze dzielne zuchy z 1 Gromady Zuchowej „Brykające Tygryski” uczestniczyły w nauce pływania na basenie w Andrychowie. To zadanie było nie lada wyzwaniem, ale mali pływacy, pod okiem ratownika, doskonale sobie z nim poradzili. Wykazali się wielką odwagą i niemałymi zdolnościami! Nauka pływania odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Gminy Andrychów, za które serdecznie dziękujemy!

Wśród beztroskich chwil wakacyjnych radości i zabawy andrychowscy harcerze nie zapomnieli o patriotycznej postawie. 1 sierpnia. spotkali się na Placu Mickiewicza, by uczcić 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego; oddać hołd poległym i tym samym podziękować za wolność naszego kraju. Następnie wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. św. Macieja w Andrychowie.

Choć kalendarze pokazują już wrzesień, we wspomnieniach andrychowskich skautów wciąż trwa harcerskie lato. Na szczęście mamy na to sposób – przed nami cały rok harcerskich przygód i 365 możliwości na nowe wspomnienia!