1 Andrychowski Szczep Harcerski „Bądź Gotów”
im. Janusza Korczaka

Opis szczepu

1 Andrychowski Szczep Harcerski „Bądź gotów!” zrzesza harcerzy z gminy Wieprz i Andrychów. Gromada i drużyny działają w miejscowościach: Nidek, Sułkowice Łęg, Andrychów. Szczep powstał w 2005 roku na wniosek członków X DH „I co dalej?”. W swojej historii miał 4 komendantów- dh. phm. Artura Walkowiaka, dh. Dominikę Kilian, dh. phm. Marię Walkowiak i obecnie dh. phm. Elżbietę Pikoń.

W roku harcerskim 2018/2019 została zrealizowana kampania Bohater. Od tej pory nasz Szczep posiada imię Janusza Korczaka. Zakończenie kampanii oraz uroczyste nadanie imienia nastąpiło 27 października 2019 roku.

Drużyny działające w szczepie maja chusty barwy zielonej (lub element zieleni), a ich nazwa jest pytaniem. U zuchów po złożeniu obietnicy na chuście pojawia się zielony pytajnik. Członkowie szczepu aktywnie biorą udział w życiu hufca oraz podejmują coroczne aktywności jak np. tradycyjne śniadanie wielkanocne czy szczepowa wigilijka.

Fanpage Szczepu: https://www.facebook.com/1ashbadzgotow

W skład szczepu wchodzą następujące drużyny i gromada:

14 GZ „Uciekające kurczaki” – drużynowa dh Katarzyna Brańka;
22 DH „Co Jest?” – drużynowa dh Justyna Michalczyk
8 DH „Jak to?” – drużynowa pwd. Agnieszka Dudzik;”

PDSH „Co to będzie?” – drużynowa dh Magdalena Paletko

phm. Elżbieta Pikoń HO